Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 14 grudnia 2019

fot. Urząd Miasta Ciechanów
fot. Urząd Miasta Ciechanów

Ciechanów: darmowe szczepienia przeciw HPV

16.03.2018 12:30:00

Władze Ciechanowa rozpoczynają lokalny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), przyczyniającego się do zachorowań na raka szyjki macicy. Podpisana została umowa ze Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Ciechanowie, który przystąpił do otwartego konkursu ofert. Rodzice 12-letnich ciechanowianek już mogą zgłaszać je na darmowe szczepienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2009 roku opublikowała oficjalne stanowisko, uznając raka szyjki macicy i inne choroby wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego za problem zdrowia publicznego o charakterze globalnym. Rak szyjki macicy jest drugą spośród onkologicznych przyczyn zgonów wśród kobiet.

WHO rekomenduje wprowadzenie rutynowych szczepień przeciw HPV, jako części programu, zawierającego informację i edukującego na temat profilaktyki zakażeń tym wirusem. Szczepienie dziewcząt zalecają m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Ginekologicznej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór, ma jednak jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie.

Jak informuje rzecznik prasowy ratusza Renata Jeziółkowska, szczepienia będą podawane w dwóch dawkach. Kwalifikujące się do szczepienia dziewczynki mogą już zapisywać ich rodzice bądź opiekunowie prawni. Zapisy prowadzi i udziela szczegółowych informacji szpital w Ciechanowie: Podstawowa Opieka Zdrowotna – nr tel. 23 673 02 34 oraz Poradnia Położniczo-Ginekologiczna – nr tel. 23 673 02 30. Udział w programie jest w pełni dobrowolny. W tym roku zaszczepione mogą zostać dziewczęta mieszkające w Ciechanowie, urodzone w 2006 roku.

Każdego roku z bezpłatnych szczepień będzie mógł skorzystać jeden rocznik ciechanowianek. Prezydent Kosiński, który wyszedł z inicjatywą opracowania programu, zaprosił do współpracy specjalistów z dziedziny zdrowia. Lokalny program profilaktyki opracowany został na 4 lata, wprowadzono go uchwałą Rady Miasta pod koniec ubiegłego roku.

autor: rom

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • ...., 2018-03-18 18:59:49
    Żenada
    dlaczego wrzucane komentarze nie są publikowane ?? Żenujące.