Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 16 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Strzegowo : Wąż w sklepie

11.09.2018 14:20:16

W jednym ze sklepów w Strzegowie zjawił się… wąż. Wyglądał groźnie – niczym jadowita żmija. Był czwartek, 6 września, dochodziła szósta po południu. O tej porze w zakładach handlowych zwykle nie brakuje klientów.

Cokolwiek wystraszona załoga sklepu zawiadomiła służby. Przybyły drużyna miejscowej OSP i zastęp z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Okazało się, że jest to nasz poczciwy zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix), zwierzątko nader łagodne. Można go nawet pogłaskać po główce, krzywdy człowiekowi nie zrobi. Zresztą on z natury stroni od ludzi. Strażacy schwytali intruza – przedstawiciela gatunku prawnie chronionego w Polsce - i zawieźli go do lasu. Miał, jak poinformował nas zastępca komendanta powiatowego PSP st. bryg. Zbigniew Kąpiński, ok. 90 cm długości.

Dlaczego zaskroniec pojawił się w miejscu dla niego nietypowym? To zapewne pozostanie jego tajemnicą. Być może gady - podobnie jak ssaki, dziki, lisy czy niedźwiedzie - wkraczają na teren siedzib ludzkich w poszukiwaniu łatwego pożywienia. Tak czy owak, niektórzy zoolodzy radzą, byśmy nauczyli się żyć w towarzystwie dzikiej fauny.

Cały artykuł w aktualnym numerze TC z 11 września br.

autor: K.J

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz