Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 23 lutego 2020

Spotkanie o leczeniu otyłości: nadwaga to problem, a otyłość jeszcze większy

12.02.2019 08:00:00

Osoby z nadwagą, otyłe, ale też ich rodziny, bliscy mogą wziać udział w spotkaniu poświęconym chirurgicznemu leczeniu tej choroby, które 13 lutego odbędzie się w ciechanowskim szpitalu.

Specjaliści krok po kroku opowiedzą, jakim zagrożeniem sa dziś zbędne dodatkowe kilogramy oraz, jak można i trzeba się leczyć. - Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane chirurgicznym leczeniem otyłości oraz obecnych pacjentów bariatrycznych bez względu na to na jakiem etapie leczenia są oraz te, które w ośrodku podejmowały się leczenia. Spotkanie jest bezpłatne, bez konieczności rejestracji i dla wszystkich chętnych – zachęcają do udziału organizatorzy. Odbędzie się w sali konferencyjnej szpitala o 18.00. Najpierw odbędzie się spotkanie z chirurgiem-bariatrą, następnie z psycholog, pielęgniarką i dietetyczką. Będą też wyjaśniać dlaczego nie można zoperować każdego, kto ma nawet wskazania. Wydarzenie organizuje ciechanowski zespół bariatryczny we współpracy ze Stowarzyszeniem Pacjentów Bariatrycznych. Zamysł jest taki, aby takie koło powstało także w Ciechanowie. Organizatorzy chcą przekazać informacje dotyczące przygotowań do zabiegów, a także opowiedzieć, jak żyje się już po operacji.   
Otyłość to już pandemia XXI wieku. Przyjmuje się, że sześćdziesiąt procent polskiego społeczeństwa ma nadwagę, a trzydzieści procent otyłość. O otyłości mówimy, gdy wskaźnik Body Mass Index (BMI) przekracza 30. Pozwala on obliczyć proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu.W ciechanowskim szpitalu powstał ośrodek bariatryczny, gdzie leczone i operowane są osoby otyłe. Statystyki pokazują, że leczenie dietetyczne przynosi trwały efekt u 5 proc. pacjentów. Jeśli osiągnie 15 proc., to już jest olbrzymi sukces. W leczeniu chirurgicznym, przy odpowiednim wsparciu i prowadzeniu pooperacyjnym w 80 proc. zapewni ono trwały efekt redukcji masy ciała. Od momentu uruchomienia ośrodka ( 2018 rok – przyp. red) w Ciechanowie medycy wykonali już 20 takich operacji. Najbliższe tego typu ośrodki znajdują sie w stolicy oraz w Olsztynie. Co roku w kraju wykonuje się około dwóch tysięcy zabiegów. Zapotrzebowanie, to około milion operacji rocznie, bo tyle osób się kwalifikuje.

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz