Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 29 lutego 2020

fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta

Sobotnie wydarzenia w Ciechanowie

06.09.2019 10:05:00

Wśród wydarzeń wspieranych przez miasto, zaplanowanych na 7 sierpnia, są Spotkania z historią, narodowe czytanie, rajd rowerowy i turniej piłkarski. Przewidziana jest także próba ustanowienia rekordu Polski w liczbie osób przebranych za rycerzy.

XV Spotkania z historią, pod hasłem „Z księciem Januszem na średniowiecznym trakcie”, odbędą się na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich. To największe w Ciechanowie wydarzenie historyczno-edukacyjno-widowiskowe. Organizowane jest przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej we współpracy z Urzędem Miasta. Zaplanowano je w godz.13.00-20.00.

W ramach Spotkań z historią będą miały miejsce m. in.: turniej rycerski, pokaz łucznictwa konnego, pokaz sokolniczy i konny, pokaz artylerii czarnoprochowej, pokaz machin oblężniczych, widowisko teatralne pt. „Czego nie wiecie o smokach”, inscenizacje, scenki, gala profesjonalnych walk rycerskich, warsztaty edukacyjne, gry i zabawy dla dzieci. Ponadto rozstawione zostaną kramy rzemieślników.

W zamku, przed Spotkaniami z historią, o godz. 12.00, odbędzie się próba pobicia rekordu Polski w ilości osób przebranych za rycerzy. Za tę inicjatywę odpowiada Stowarzyszenie Wrzuć na Luz, pod przewodnictwem Alicji Gąsiorowskiej, które zachęca każdego do przebrania się i pojawienia w stroju rycerskim. Program Spotkań z historią dostępny jest na stronie www.muzeumciechanow.pl.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie. Polskie nowele w ramach ogólnopolskiej akcji czytane będą m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. MBP zaprasza o godz. 15.00 do swojej placówki przy ul. Batalionów Chłopskich. Na liście czytanych w tym roku lektur znajdują się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Akcja organizowana od 2012 roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku objęła także 33 inne kraje.

Na sobotę przewidziane są także wydarzenia sportowe. O godz. 9.00 na terenie ogólnodostępnego kompleksu przy Szkole Podstawowej nr 6, przy ul. 17 Stycznia, rozegrany zostanie finał zainaugurowanego w maju Międzyosiedlowego Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Niezrzeszonych o Puchar Prezydenta Miasta Ciechanów.

Na bezpłatny rajd rowerowy zaprasza Kolarski Klub Sportowy. Start zaplanowany jest na placu Jana Pawła II o godzinie 11.00. Trasa przejazdu będzie wiodła przez Dzbonie, Lipę, Szulmierz, Wosty, Trzciankę, Niestum, Ciechanów. Szczegóły można uzyskać u organizatora pod nr tel. 508 034 561.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz