Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 17 września 2019

Szanowny Kandydacie zapoznaj się z cennikiem ogłoszeń wyborczych w ,,TC" i zaprezentuj swój program. Zapraszamy Państwa do biura ogłoszeń ,,TC", Ciechanów, ul. Ściegiennego 2, tel. 23 672 44 96, e-mail: ogloszenia@tc.ciechanow.com

Pomnik poświęcony zapomnianym amerykańskim lotnikom

11.09.2019 15:25:00

W środę (18 września) w Nasielsku przy szkole na ul. Ogrodowej odsłonięty zostanie pomnik ku czci dwóch amerykańskich lotników, poruczników Roberta Petersa i Josepha Vigny. Obaj polegli 18 września 1944 r. w czasie niesienia pomocy powstańcom Warszawy podczas operacji o kryptonimie ,,Frantic 7”.

Pomnik zostanie odsłonięty przez Lynne Alexander i Melissę Misi - córkę i siostrzenicę pilotów.

O podniebnym epizodzie z Nasielska wie nadal niewielu.  Amerykanie dokonywali zrzutów, które miały wspierać powstańców w ich walkach i obronie.  18 września 1944 o 5.55 z angielskiego lotniska wystartowały pierwsze samoloty z pomocą walczącej Warszawie.  Przez większość trasy m.in. Morze Północne, Bałtyk, lot przebiegał bez zakłóceń, dopiero czterdzieści kilometrów od Warszawy, w okolicach Nasielska doszło do starcia z myśliwcami niemieckimi.  - 1.130 młodych Amerykanów ryzykowało swoje życie. Kilkunastu zapłaciło najwyższą cenę. Latająca Forteca „ I’ll be seeing you” została zestrzelona nad Łomiankami, a pomnik honorujący załogę wystawił ZBoWiD w 1986 r. w Kiełpinie. Miejsce to odwiedziło już dwóch wiceprezydentów USA (George Bush w 1987 r. i Al Gore w 2004 r.) i liczne delegacje weteranów. Zapomniano o dwóch pilotach, których los rzucił w okolice Nasielska, naszej rodzinnej miejscowości. Porucznik Joseph Vigna rozbił się we wsi Kątne pod Nasielskiem. Miał 24 lata , był to jego dwudziesty piąty lot bojowy. W dalekiej Kalifornii zostawił rodziców i troje młodszego rodzeństwa. Porucznik Robert Peters zginął kilkanaście kilometrów dalej we wsi Stara Wrona. Miał tylko 21 lat, a na swoim koncie pięć zniszczonych niemieckich samolotów. Był to jego pięćdziesiąty lot bojowy. W USA zostawił młodą żonę i dwumiesięczną córeczkę, której nigdy nie widział. Lynne Alexander ma dziś 75 lat i przybędzie wraz z mężem na uroczystość – mówi Tomasz Krasoń, nasielszczanin, pasjonat historii, aktywny społecznik, na co dzień mieszkający w USA, który jest inicjatorem powstania pomnika.  
18 września to nieprzypadkowa data, to także dzień oficjalnych narodzin Sił Powietrznych USA, jako odrębnego i niezależnego rodzaju sił zbrojnych obok floty morskiej i armii. Na wystawie w budynku szkoły pokazane zostaną też odzyskane szczątki rozbitych myśliwców, odznaczenia, zdjęcia i inne pamiątki. Kadra i dzieci szkoły „Pod Fiołkami” opracowały program artystyczny, m.in. inscenizację teatralną, odśpiewają też amerykański hymn. Przyjedzie również kompania honorowa wojsk lotniczych z Dęblina. Uroczystości rozpoczną się o 15.00 w szkole ,,Pod Fiołkami”.

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz