Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 25 marca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Czy czeka nas znaczna podwyżka energii?

30.10.2008 08:00:00

Niektórzy przedsiębiorcy uskarżają się, że od miesiąca płacą znacznie więcej za energię elektryczną. Czy odbiorcy indywidualni też będą narażeni na wysokie podwyżki? – zapytaliśmy w biurze prasowym koncernu Energa.

- Robimy wszystko, żeby nie działać ze stratą, a z drugiej strony, żeby nasi klienci nie odczuli zbyt nadmiernie wysokości podwyżki. Nie chcemy, żeby odeszli do innych dostawców energii, bo mają taką możliwość – zapewnia Beata Ostrowska, rzecznik prasowy koncernu Energa.


Dodaje, że od wiosny br. ceny energii sprzedawanej na rynku hurtowym wzrosły o 25 procent! Podwyżka dla odbiorców instytucjonalnych (firm) wyniosła średnio 6 procent. Byłaby ona znacznie wyższa, gdyby nie to, że koncernowi udaje się kupować energię z różnych źródeł. Ceny na giełdzie hurtowej wyznaczają jednak pewne, niekorzystne dla klientów, tendencje.


Pakiet propozycji Komisji Europejskiej przewiduje, że do 2020 roku z 8,5 do 20 proc. miałby wzrosnąć udział energii odnawialnej w UE, a emisje dwutlenku węgla mają spaść w tym czasie o 20 proc. - w porównaniu z 1990 rokiem. W Polsce 15 proc. zużywanej energii ma w 2020 roku pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie ich wykorzystanie wynosi nieco ponad 7 procent. Kluczowe decyzje w tej sprawie Komisja Europejska chce podjąć jeszcze w tym roku. Unia przyjmując niskie limity dwutlenku węgla do atmosfery, odpowiedzialnego za ocieplanie się klimatu, chce wywrzeć presję na mocarstwa, które w największym stopniu odpowiedzialne są za zanieczyszczanie atmosfery.


Jeśli Unia Europejska nie zweryfikuje swoich planów i nie uwzględni specyfiki polskiej energetyki (ponad 90 procent energii produkowanej jest z węgla), wszyscy słono zapłacimy za dostawę energii i czystsze środowisko.
Więcej w numerze 45 TC z 4 listopada 2008 r.


 

autor: ROMAN NADAJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz