Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 09 grudnia 2019

Nowe Technologie

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

E-biznes czy e-commerce?

16.12.2008 15:13:58

Myli Ci się e-commerce i e-biznes? Zbyt wiele niejasnych pojęć? Obecnie wiele firm i instytucji przenosi swoją działalność do internetu. Stąd też powstają różne modele, strategie i rodzaje prowadzenia działalności w sieci. Dla tych którzy działają już w branży oraz dla tych którzy dopiero zaczynają lub chcą zacząć wyjaśniamy różnicę pomiędzy e-biznesem i e-commerce.

E-biznes (biznes elektroniczny) jest to model prowadzenia działalności gospodarczej przy użyciu nowoczesnych technologii. Termin ten został użyty pierwszy raz w 1995 roku przez firmę IBM.

E- biznes jest pojęciem nieco szerszym niż E-commerce. Obejmuje on działalność wytwórczą prowadzoną za pomocą internetu, wymianę informacji pomiędzy producentami, dystrybutorami oraz odbiorcami usług.

E-commerce ( handel elektroniczny ) jest to proces kupna, sprzedaży oraz dostawy produktów i usług za pomocą sieci.

E -commerce można podzielić na trzy rodzaje: bezpośredni, pośredni oraz hybrydowy.

Pierwszy - e-commerce bezpośredni -polega na prowadzeniu transakcji od początku do końca za pomocą Internetu. Towary są zamawiane, przesyłane i opłacane w sieci. W ten sposób może być prowadzona sprzedaż oprogramowania, muzyki lub filmów.

W przypadku E-commerce pośredniego zamówienia i płatności są wykonywane za pomocą sieci, natomiast przesyłka odbywa się drogą tradycyjną - za pomocą poczty lub firm kurierskich.

Model hybrydowy polega na tym, iż wszystkie powyżej wymienione czynności oprócz płatności odbywają się w sieci.

autor: kk

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz