Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 27 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. R.Nadaj
fot. R.Nadaj

Znów skargi dotyczące egzaminu na prawo jazdy. Za pierwszym razem zdaje co trzeci

20.02.2010 11:17:26

- WORD zarabia na każdym, komu podwinie się noga podczas egzaminu. Dlatego tak trudno jest uzyskać prawo jazdy – skarżą się nasi czytelnicy.

– Krytyczne wypowiedzi pochodzą zapewne z ośrodków, które mają niską zdawalność. Statystyka w ostatnim czasie poprawiła się – odpowiada Anna Gwoździk, dyrektor tej placówki.
Zdaniem naszych rozmówców, zdać na prawo jazdy jest bardzo trudno. Z 12 osób, które niedawno przystąpiły to egzaminu praktycznego, zdała tylko jedna. Za każdą poprawkę egzaminu ośrodek otrzymuje ponad 100 zł, a egzaminator zawsze znajdzie jakiś błąd. Nic dziwnego, że są osoby, które mają nawet 9 poprawek egzaminu praktycznego lub więcej. Dzieje się tak dlatego, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego traktuje kandydatów na kierowców jak dojne krowy. Zwłaszcza teraz, gdy ma mniej zdających.
- To denerwujące, bo kursanci są coraz lepiej przygotowani. Podejrzewam, że niejeden zawodowy kierowca miałby problemy ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy, gdyby musiał ponownie do niego przystąpić. Nie umiem tego inaczej nazwać, jak cwaniactwem ze strony tej instytucji – informują czytelnicy.

Dyrektor WORD Anna Gwoździk odpowiada, że często słyszy podobne słowa, gdy któryś z kursantów nie zda egzaminu na prawo jazdy.
- Jesteśmy przyzwyczajeni do takich komentarzy. Tak się nas traktuje, a nie patrzy się na to, jak kandydaci na kierowców zostali przygotowani do egzaminu. Krytyczne wypowiedzi pewnie pochodzą z ośrodków szkolenia, które mają niską zdawalność. Ci, którzy dobrze szkolą, nie skarżą się na nasza pracę – komentuje szefowa WORD.
Wyjaśnia, że obecnie na termin egzaminu oczekuje się znacznie krócej niż kilka miesięcy temu. W ubiegłym roku oczekiwanie na egzamin praktyczny trwało nawet do 3 miesięcy, ponieważ było dużo osób zapisujących się na egzamin. Od października 2009 r. zaczęło ich ubywać. Efekt jest taki, że obecnie na egzamin czeka się najwyżej tydzień.
Zdaniem szefowej WORD spowodowane jest to przede wszystkim tym, że pełnoletność osiągają obecnie roczniki z niżu demograficznego. Ponadto daje się odczuć, że z powodu kryzysu skurczyła się grupa osób, którą stać na prawo jazdy. To na kategorię B kosztuje 1200 zł, ale kwota ta może być sporo większa, gdy ktoś wielokrotnie podchodzi do egzaminu - twierdzi Anna Gwoździk, szefowa WORD.
Dodaje, że od grudnia ub. roku egzaminów jest wyjątkowo mało. Bywało już, że dziennie stawiało się na nie nawet 200 osób. Teraz zdaje co najwyżej 80 osób.

TC nr 8 z 23 lutego br.

autor: RN

Komentarze Internautów (12)dodaj komentarz

 • Aleksandra, 2010-02-22 17:27:38
  To jest skandal!!!!!!!
  Sama nadal jestem osobą która juz kilka razy podchodziła do egzaminu w Wordzie w Ciechanowie.Powiem tylko tyle że sami egzaminatorzy maja takie podejście do egzaminujących że samo wejście do pojazdu sprawia ogromny stres.Uważam że jeżdzę już na tyle dobrze,że egzamin nie sprawia mi trudności a jednak za każdą razo wytykane są jakieś naprawdę drobne błędy,które tak naprawdę nie powinny być powodem do niezaliczenia egzaminu. Jestem pewna że sami egzaminatorzy nie jeżdzą tak perfekcyjnie jak to wymagają od nas zdających. Uważam że każdy po latach nabiera wprawy w prowadzeniu pojazdu,i to co się dzieje w Wordzie w Ciechanowie to jakaś kpina i skandal.
 • Spostrzegawczy, 2010-02-23 19:03:43
  Też mi sie wydaje
  że sprawa jest postawiona na głowie. Ośrodkowi wcale nie zależy na dobrej zdawalności bo musi pokazać jaki jest ważny i potrzebny. A poza tym zarabia kasę... I pewno od tego uzależniona jest pensja dyrektorów i całego personelu WORD
 • Marcin, 2010-02-23 21:03:26
  Aleksandra - obyś szybko nie zdała
  Z takim podejściem do sprawy, nie chcę się z Tobą spotkać na drodze. Przypadek znajomych sprzed kilku dni: myślałam, że czerwone światło się zepsuło, bo tak długo świeciło i wjechałam na skrzyżowanie!!! Sprawca: 19 letnia dziewczynka z półrocznym stażem za kierownicą. Miejsce: droga nr 7 W-wa Gdańsk. Efekt – na szczęście tylko kolizja dzięki przytomności kolegi, nic nikomu się nie stało. Mogło być: wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Droga to nie miejsce na naukę. Ja zdałem za drugim razem. Nie zdałem za pierwszym z mojej winy, przyłożyłem się do drugiego egzaminu i po kłopocie. Mam kolegę egzaminatora w Ciechanowie i opowiadał mi jacy to zdolni kursanci przychodzą na egzamin i co prezentują. Słysząc to cieszę się że zdaje tylko kilka osób na kilkanaście.
 • gość, 2010-02-24 17:17:38
  akurat
  u mnie w klasie na 19 chłopaków, za pierwszym razem zdało 18. zapewne najbardziej skarżą się ci, którzy mają problemy z jazdą. powiedzcie, za co nie zdajecie, pochwalcie się swoimi błędami. zobaczymy, czy to są jakieś drobne błędy... kursantów zdaje mniej, więcej jest lepszych kierowców.
 • Zdający, 2010-02-25 17:50:24
  Word Ciechanów
  Zgadzam się z komentarzem poniżej , że to skandal jak egzaminatorzy w Word Ciechanów traktują osobę zdającą. To po prostu jakeś kpiny. My przecież za te egzaminy płacimy i nie mamy ochoty na takie traktowanie.
 • Magda, 2010-02-25 19:13:10
  !!
  Również uważam że krytycznie wypowiadają się tylko ci, którzy mieli problem ze zdaniem prawa jazdy. Ja osobiście zdałam dopiero za 4 razem. I mimo iż wydałam na same egzaminy sporo pieniędzy uważam że lepiej popełnić błąd na egzaminie niż potem jak będe jeździła własnym autem.
 • kt, 2010-02-27 18:49:07
  Trzeba wymagać
  Trzeba oblewać na egzaminie do momentu,aż będzie mógł kandydat na kierowcę bezpiecznie prowadzić samochód na jezdni.Nie wyuczony kierowca jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.
 • kandydat na kierowcę, 2010-04-14 20:06:50
  Najtrudniejszy egzamin w życiu!
  Zgadzam się z komentarzami osób mających trudności ze zdaniem egzaminu. Kolejne podejścia są coraz bardziej stresujące i niestety kosztowne. Tu ukłon w stronę dyrekcji WORD-u., 115 zł co tydzień plus dodatkowe jazdy to nie bagatelka dla naszych kieszeni, może należałoby poprawkowe egzaminy traktować trochę taniej, bo udowodnienie ciechanowskim egzaminatorom, że się jeździ w miarę dobrze jest bardzo trudno, szczególnie że często płaci się pełną kwotę za 5 minut pobytu w samochodzie.
 • ola, 2010-08-25 08:41:26
  SKANDAL.
  Rzeczywiście ceny za egzaminy sa strasznie wygórowane.No ale cóż oni muszą oblewać ludzi żeby mieli za co żyć.Przecież ta cała kasa to idzie do wordu. Dokładnie...za głupie 5 minut jazdy trzeba płacić całą kase no sory ludzie ale to jest jakaś kpina.
 • nati, 2010-12-23 19:53:56
  ZMIEŃCIE SIĘ!!!!!!!!!!
  sama juz zdawalam 2 razy prawko i naprawde....atmosfera jest żałosna nawet egzaminatorzy schylaja sie gdy wykonuje sie luk....przeciez po 30 godz mozna wykonac poprawnie luk po co dodatkowy stres... a gdy w grudniu 2010r mialam drugi raz łuk byl taki wiatr ze porozwalal pacholki na luku i nie wiedzialam do konca jak sie zatrzymac na luku i mnie oblal bo trzeba sie przystosowac do warunkow panujacych
 • Agata, 2012-03-15 20:14:28
  Jak dla mnie to spoko :)
  Co do egzaminatorów to nic nie mam. Dużo teraz starszych wyrzucili bo faktycznie byli straszni ale teraz kadra się zmieniła:) Paru jeszcze podnosi co niektórym ciśnienie. Ja zdałam prawko za 2 razem- 1 raz na placu:( 2 raz poszło jak z płatka:) fajny miły młody egzaminator!! Ciechanów jest prosty i dobrze oznakowany. Dobrze radzę- jedźcie na egzaminie powoli i cały czas się rozglądajcie to zaplusuje !! Uśmiech to podstawa- polecam... Pzdr
 • ja, 2012-04-03 13:26:17
  Oblałam z własnej głupoty
  J a zdawalam tydzien temu egzamin,testy zerowo plac zerowo,wyjechalam z wordu i oblalam po przejechaniu 100metrów i to z własnej głupoty,ponieważ nie zatrzymałam sie przed znakiem stop,egzaminator był naprawdę super,Pozdrawiam Pana Rafała oby wszyscy mieli takie podejscie...teraz mam za tydzień poprawkę mam nadzieję że zdam ale napewno zatrzymam sie przed znakiem stop... pozdrawiam.