Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 22 listopada 2019

 • Kontekst. Jak astronom, jak prałat...

  01.03.2019 10:30:00

  Co ma wspólnego Mikołaj Kopernik z księdzem Henrykiem Jankowskim? Na szczęście nic. Ale ich pomniki spotkały „przygody”, które były mogą być kanwą powieści i filmów. Przy czym, historia pomnika naszego wielkiego astronoma w Warszawie jest chyba zamknięta, natomiast „osobliwe przypadki posągu prałata z Gdańska” zdają się nabierać dopiero rozpędu.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Wiosna może namieszać

  12.02.2019 10:30:00

  Na początku lutego w naszym kraju zawitała wiosna. Wiosna Biedronia. No może „zawitała” to przesada. Raczej zatliła się w pewnych rejonach kraju, wykiełkowała w Słupsku, a najwięcej jej objawów zobaczyliśmy na razie pod dachem – na warszawskim Torwarze.

  Czytaj dalej

 • Polubić poniedziałek


  31.01.2019 10:00:00

  W ubiegłym tygodniu w poniedziałek (21 stycznia) przeżyliśmy najbardziej depresyjny dzień w roku – Blue Monday. Ustalono bowiem (kto i na jakiej podstawie? - o tym później), że trzeci poniedziałek stycznia kumuluje w sobie tyle złych wrażeń, doznań i emocji, że trzeba go zaznaczyć w kalendarzu, napiętnować i starać się jakoś przeżyć.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Książę i niemowlak

  25.01.2019 20:00:00

  W czerwcu 2016 roku, na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu, apelowałem w tym miejscu: „Wielka Brytanio, zostań...”. Nie wiem, dlaczego nikt mnie nie słuchał. I mamy to, o czym pisałem, opierając się zresztą na opinii ekspertów - „scenariusze od najbardziej czarnych (zarówno dla Wyspiarzy, jak i Europejczyków) do neutralnych, a nawet optymistycznych”. Może z małą poprawką – scenariuszy optymistycznych brak.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Rok (zniknięcia) dzika


  09.01.2019 11:00:00

  Oto dowiedzieliśmy się, że wraz z nastaniem 2019 r. nie zobaczymy już na świecie trzech gatunków ptaków: cieślika dużego, liściowca leśnego i hawajki czarnolicej. Poinformowali nas o tym naukowcy z BirdLife International, organizacji zajmującej się ochroną ptaków i ich siedlisk. Jako to? Już nigdy nie zobaczę cieślika i liściowca?! - chciałem wrzasnąć z rozpaczy, ale po zapoznaniu się z dossier tych trzech osobników dowiedziałem się, że i tak nie miałem na to szans, bo gdy żyły, to pomieszkiwały w Brazylii i na Hawajach. A ponadto nie widziano ich tam od paru lat.

  Czytaj dalej

 • Wola boska i węgiel

  13.12.2018 10:00:00

  Noe chciał sprawdzić, czy już może opuścić arkę i zejść na ziemię. Wypuścił więc kruka, by ten znalazł suchy ląd. Ale kruk powrócił na arkę. Potem wypuścił Noe gołębicę, ale i ona nie znalazła suchego miejsca i wróciła do arki. Noe zaczekał kilka dni i jeszcze raz wypuścił gołębicę. Tym razem powróciła ona z listkiem w dziobie. Wiedział już Noe, że wody opadły...

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Szczyt w Katowicach, szczyt wstydu

  04.12.2018 10:00:00

  My tu gadu, gadu o naszych lokalnych sprawkach, a w Katowicach rozpoczął się światowy szczyt klimatyczny, na którym mają zapaść decyzje, jak ocalić naszą planetę.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Ostatnie kuszenie mechanika

  22.11.2018 14:00:00

  Po wiekach zwracania się do Najwyższego w języku naszych ojców i dziadów dowiadujemy się nagle, że „Modlitwa Pańska” nie była dość precyzyjnie wyrażona i zaadresowana. A nawet jeśli dotarła, gdzie powinna, mogła być niezrozumiała. Chodzi o pacierz.

  Czytaj dalej