Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 17 lutego 2020

 • Kontekst. Władza sprawdza się w rocznicach

  24.08.2017 09:50:00

  Celebrowanie rocznic, wspominanie wojen i powstań, ofiar i bohaterów... Można odnieść wrażenie, że im dalej od wydarzeń, tym chętniej i głośniej w Polsce się o nich mówi (a nawet krzyczy – vide prezydent Duda na defiladzie w Warszawie). Żyjących świadków ostatniej wojny, w tym powstania 1944 r., jest już niewielu, biorących udział w wojnie 1920 r. chyba w ogóle nie ma wśród nas. Ale patetycznych opisów tamtych dni, często niemających nic wspólnego z tą straszną rzeczywistością, przybywa lawinowo. To taki nasz paradoks.

  Czytaj dalej

 • Dawnego Mazowsza blask wątpliwy

  19.08.2017 11:00:00

  Mazowsze północne, leżące na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjno-handlowych, od wieków gościło wielu przybyszów i podróżnych, przybywających niekiedy z bardzo odległych zakątków Europy.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Nowa bitwa warszawska

  17.08.2017 23:20:00

  Przed nami kolejna rocznica wojny polsko-bolszewickiej i Święto Wojska Polskiego. I kolejna odsłona starcia prezydent - minister. A może nawet jej apogeum – bitwa warszawska.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Fronty nad Polską

  10.08.2017 00:00:00

  Lato w pełni, nad Polską mieszają się różne fronty. Oprócz atmosferycznego mamy m.in.: polityczno-awanturniczy, historyczno-patriotyczny oraz sportowo-ksenofobiczny. Istna mieszanka wybuchowa.

  Czytaj dalej

 • Kontekst; Letnie darcie jap

  01.08.2017 11:00:00

  Przebojem pierwszej połowy tegorocznego lata są - ulica i zagranica oraz spacerowicze. „Ulica i zagranica nigdy nie będą nam dyktować, co mamy robić” – oznajmiła smętnym głosem premier Beata Szydło, tak jak ona tylko potrafi, w swoim orędziu do narodu.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Polska w pierwszym koszyku

  14.07.2017 16:00:00

  Czwartek, 6 lipca 2017 roku, długo pozostanie w pamięci Polaków. - Wzbiliśmy się bardzo wysoko na arenie międzynarodowej –ogłosił minister Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla telewizji narodowej. Telewidzowie nadstawili uszu z zaciekawieniem.

  Czytaj dalej

 • Kontekst: Przysucha władzy

  06.07.2017 14:35:16

  Trzeba było Przysuchy, żeby dowiedzieć się, jak właściwie wygląda istota władzy w Polsce. Podejrzewaliśmy mniej więcej od półtora roku, że o wszystkim decyduje jedna osoba, sekre…., przepraszam, prezes partii. W Przysusze, miasteczku pod Radomiem, potwierdziło się to ostatecznie.

  Czytaj dalej

 • U źródeł mazurskiej przedsiębiorczości

  30.06.2017 14:20:41

  Słyszy się często opinię, że mieszkańcy północnego Mazowsza mają wyjątkowa "smykałkę do interesów". Już przed wiekami podkreślano, że w przeciwieństwie do podlaskiej chytrości czy mazowieckiego niedbalstwa, Mazurzy (tak nazywano mieszkańców północnego Mazowsza) słynęli z zaradności i pobożności. Być może to wielowiekowa bliskość granicy z Prusami wykształciła w nich tę specyficzną przedsiębiorczość, która wpływała na rozwój lokalnego handlu oraz rzemiosła, a także była podstawą finansowego sukcesu niejednej mazowieckiej rodziny. Co prawda sukces ten osiągano niekiedy na granicy prawa, czy wręcz dzięki bezprawiu, ale w przypadku mieszkańców pogranicza dziwić to nie powinno. Wszystko zaś zaczęło się już w średniowieczu...

  Czytaj dalej