Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 21 września 2019

Szanowny Kandydacie zapoznaj się z cennikiem ogłoszeń wyborczych w ,,TC" i zaprezentuj swój program. Zapraszamy Państwa do biura ogłoszeń ,,TC", Ciechanów, ul. Ściegiennego 2, tel. 23 672 44 96, e-mail: ogloszenia@tc.ciechanow.com

 

Cysternami jesień się zaczyna…

Zaśpiewałby zapewne dziś poeta, gdyby żył i chciało mu się obserwować i opisywać pomysły elit politycznych ludu nadwiślańskiego w czasie kampanii wyborczych. Pojazdy, które służą zwykle do przewozu mleka, paliwa i... fekaliów, zostały wykorzystane do celów zgoła innych - pognębiania jednego plemienia przez drugie. Na razie są cztery (cysterny, nie plemiona), będą przemierzać całą Polskę: od zachodu po wschód, od Tatr po Bałtyk, zawitają do każdego powiatu.

Nazwane zostały przez pomysłodawców z PiS-u „cysternami wstydu”.Właśnie obok takich wielkich napisów na ich kadłubach umieszczone są portrety członków opozycji, dawnej koalicji rządowej PO-PSL, wraz z zestawieniami strat, jakie poniósł kraj (nadużycia, afery, zaniedbania) kiedy oni rządzili. Wszystko wyliczone co do złotówki. Ale na tym nie koniec – ponieważ cysterna ma sporo powierzchni do zapisania, umieszczono więc jeszcze info, co obecna, dobra władza za te „przywrócone” pieniądze zafunduje ludowi. Jak zwykle można liczyć w tych sprawach na premiera Mateusza Morawieckiego, który przyjął pozycję wyjaśniającą na tle cysterny na przejściu granicznym z Niemcami (przemyt paliwa?) i zaczął  w te słowa:
- Staniemy z taką cysterną koło szkoły i wiemy, że to jest te 40-50 tys. zł na światłowody, tablice interaktywne, podwyżki dla nauczycieli – wyliczył natychmiast oszczędności z likwidacji patologii poprzedników. Wtórował mu stojący obok drugiej ciężarówki Joachim Brudziński, który jako szef kampanii wyborczej PiS był zapewne jednym z pomysłodawców propagandy na czterech (ośmiu?)  kołach. Jej przekaz jest tyleż prosty jak cep: rządy PO-PSL kradły, oszukiwały i rozdawały swoim, PiS to zatrzymał i za te odzyskane pieniądze uszczęśliwia wszystkich – będzie na 500 plus, dopłaty dla rolników, dodatkowe emerytury, podwyżki płac itd., itp.

Brudziński wytłumaczył to obrazowo, używając jako metafory… spichlerza ze zbożem:
- Ten system (budżet za rządów PO-PSL) przypominał dziurawy spichlerz, z którego bez kontroli wysypywało się zboże. Na szczęście odkąd za finanse odpowiada PiS, spichlerz nie tylko został załatany i zboża zaczęło przybywać, ale zaczęło go wystarczać na to, aby w sposób odpowiedzialny i sprawiedliwy dzielić się zbożem z obywatelami – zapewnił.

Cysterny mają  w zamyśle „kierowców” jeszcze jedno zadanie do spełnienia. Są sygnałem ostrzegawczym dla wahającego się elektoratu: uważajcie, bo gdy tamci wrócą do władzy, będzie jak źle.

Morawiecki, Brudziński i inni uważają, że cysterny jako pojazdy wielkogabarytowe, pojemne, z wypchanymi brzuchami mogą przemówić do wyobraźni elektoratu - ileż pieniędzy, zboża, paliwa (i innych dóbr) tam się pomieści! Jeśli będą nimi kierować tamci - ukradną, zdefraudują, przemycą; jeśli za kierownicą usiądziemy my – podzielimy sprawiedliwie, rozwieziemy po całym kraju i oddamy ludziom.

Dlatego równocześnie z prezentacją „cystern wstydu” (póki co są cztery takie zestawy, zarejestrowane na... spółkę Orlen) na konwencji wyborczej PiS w Lublinie prezes Kaczyński ujawnił jeszcze jedną odmianę pojazdów - „cysterny obfitości”. Na oczach zgromadzonych jął je napełniać: najniższą płacą, która będzie rosła jak na drożdżach (3 tys. zł i zaraz 4 tys. zł), trzynastką i czternastką dla emerytów, podwyżkami płac, wsparciem dla dzieci, młodych i starych. Dorzucił tradycyjną rodziną, sprawiedliwość i wolne sądy... Cysterna pomieści wszystko.

Teraz czekamy na odpowiedź pozostałych partii startujących w wyborach. Czy one także wyprowadzą na polskie drogi równie ciężki tabor? Z czym?

RYSZARD MARUT

Ciechanów, 10 września 2019 rok

Więcej felietonów