Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 04 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Mława. Księgi ostatniego rabina

26.10.2017 16:30:00

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej otrzymało w darze niezwykłe rzeczy: grubą księgę z tekstami Tory (Pięcioksięgu Mojżesza) i Talmudu babilońskiego oraz trzy żydowskie modlitewniki. Wszystkie wydrukowane są w języku hebrajskim.

 Niemal pewne jest, że stanowiły własność ostatniego mławskiego rabina, Jechiela Mojżesza Segałowicza, zamęczonego przez Niemców podczas ostatniej wojny światowej. Księgi zostały okryte przypadkowo w latach 90. – w czasie rozbiórki domu rabina. Koniec końców znalazły się na gruzowisku. Wtedy zaopiekował się nimi magister inżynier budownictwa Jan Brzozowski. Teraz przekazał je mławskiemu muzeum. - Judaika po konserwacji znajdą się na naszej stałej wystawie – zapowiada dr Leszek Arent, dyrektor MZZ. K.J. Więcej o znalezisku i rabinie Segałowiczu w papierowym wydaniu „TGM” z 31 października.

kj

 Więcej w najbliższym Tygodniku

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz