Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 01 sierpnia 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl

Odkrywają Fort III w Pomiechówku

20.02.2018 09:15:00

Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku, dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje obywatelsko-historyczny projekt, który ma na celu popularyzację pomiechowskiego fortu, a właściwie katowni, która podczas okupacji służyła, jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady.

Oprócz tego, że zaplanowano szereg wydarzeń, m.in. lekcje w szkołach, spacery z przewodnikiem, to animatorzy poszukują także dokumentów, listów, fotografii, nagrań, spisanych wspomnień i relacji rodzinnych związanych z jego funkcjonowaniem. W planach jest stworzenie także wirtualnego muzeum z myślą o rodzinach ofiar i młodzieży. 

Położony między Pomiechówkiem, a Stanisławowem fort, jest jedną z największych budowli Twierdzy Modlin. Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Agnieszka Brzezińska-Brańska podkreśla, bo wie z doświadczenia, że fort przyciąga nadal rodziny ofiar. – Chcemy nagrywać relacje świadków, a udało się nam dotrzeć do dwóch takich osób oraz dokumentować relacje rodzinne, aby stworzyć wirtualne muzeum i archiwum historii mówionej. Chcielibyśmy także przygotować film dokumentalny z wywiadami dla młodzieży, stworzyć wystwę mobilną oraz wydać publikację. Planujemy także plenery i zwiedzanie – dodaje.

Więcej we wtorkowym wydaniu Tygodnika

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz