Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 07 maja 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl

Zostaw swoje serce na ziemi

22.05.2018 17:00:00

Statystycznie szybciej możemy zostać biorcą, niż dawcą. W niedzielę (27 maja) w hali sportowej przy ul. Orlika w Przasnyszu odbędzie się happening medyczno – kulturalny, którego tematem będzie transplantologia, dawstwo organów oraz profilaktyka chorób prowadzących do przeszczepów narządów.
Organizatorzy tego dnia zaplanowali wykłady autorytetów medycznych, atrakcje dla dorosłych i dzieci oraz szereg bezpłatnych badań. O wydarzeniu, które odbędzie się pod hasłem ,,Życie to najcenniejszy dar, jaki możesz podarować” rozmawiamy z organizatorką, Joanną Tubis-Flak, która sama jest po przeszczepie wątroby. 
 Każdy dorosły decydując o przekazaniu po śmierci swoich narządów do przeszczepu ratuje życie przynajmniej ośmiu osobom – mówi nasza rozmówczyni.
*Czy hasło towarzyszące wydarzeniu jest pani dzisiejszym przesłaniem życiowym?  
- Uważam, że może być nie tylko moim mottem, ale wszystkich osób, które dzięki przeszczepowi otrzymały szansę na dalsze życie.  Dzięki szlachetnej decyzji nieznanych mi rodziców 18-latka mogę nadal żyć. Cieszyć się chwilami spędzonymi ze swoją rodziną. Mogę powoli wracać do pracy zawodowej i głośno mówić o ludzkiej bezinteresowności w oddawaniu największego z możliwych darów – życia. Mam nadzieję, że to co obecnie robię będzie przynajmniej jakąś małą iskierką w uratowaniu chociażby jednej osoby.
*Co powie pani w niedzielę wszystkim tym, którzy mają wątpliwości dotyczące oddania narządów po śmierci?
- Pamiętajmy, że nie jesteśmy nieśmiertelni. Już dziś każdy dorosły może zadecydować o tym czy swoje narządy  po śmierci przekazuje do transplantacji  ratując życie przynajmniej ośmiu osobom. Nie zabierajmy organów do nieba bo życie, to najcenniejszy dar jaki można ofiarować. 
*Co zaplanowaliście tego dnia? 
- Oprócz prelekcji znakomitych gości odbędą się występy artystyczne teatrów, sekcji tanecznych, uczniów. Swoje przeboje zagra Przasnyska Kapela Podwórkowa.  Gwiazdą wieczoru będzie zespół rockowy HLA 4transplant, który poprzez sztukę i muzykę promuje transplantację, a w jego składzie na perkusji gra dr Kaliciński. Dla najmłodszych przewidujemy zabawy z animatorami. Odbędą się rozstrzygnięcia konkursów: plastycznego i kulinarnego oraz inne niespodzianki. Będą stosika medyczne i takie związane ze zdrowym stylem życia. Każdy dorosły będzie móglłwypełnić oświadczenie woli o pobraniu narządów po jego śmierci oraz będzie można się zarejestrować do bazy dawców szpiku, o czym przy okazji też będziemy mówić.  
*Udało się pani ściągnąć wielu lekarzy zajmujących się transplantacją, kardiochirurgią, przedstawicieli fundacji.
- Jako pacjentka wiem ze przekaz wypowiadany przez autorytety w swojej dziedzinie jest najbardziej wiarygodny. Dlatego zaprosiłyśmy na imprezę wielu wybitnych specjalistów. Profesor Mariusz Kuśmierczyk w momencie powstania pomysłu przyjął zaproszenie i nie znając szczegółów zaakceptował pomysł. Odbędą się prelekcje profesora Janusza Wyzgały, doktora Zygmunta Kalicińskiego, tym razem jako Prezesa Fundacji dla Transplantacji. Będzie przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia doktor Łukasz Woźniacki, przedstawiciele Poltransplantu i członkowie innych stowarzyszeń oraz fundacji. 
* Będzie też mowa o dziecięcych organach i przeszczepach?
- Będzie z nami pani Jadwiga Hermanowicz, mama półtorarocznej dziewczynki, która nie doczekała przeszczepu serca. Ona jest osobą nie tylko promującą donację dziecięcą,  ale przede wszystkim  wspierającą mamy dzieci oczekujących na przeszczep serca. Mówi, że życia córce nie wróci, ale można dać szansę innym, aby ich rodziny nie przeżywały tego, co jej dziecko. Tego co jest nienaturalne,  bo to dzieci powinny chować nas, a nie my je. Prowadzi stronę na Facebooku „Serce dla Anielki”. 
*Sporo miejsca zajmie też temat profilaktyki chorób prowadzących do przeszczepów i będzie można również wykonać bezpłatne badania. Jakie?
- Zaznaczę, że będą to badania bezpłatne. Będzie to echo serca, w kierunku wirusa HCV, HIV, kiły. Będzie można sprawdzić poziom cukru we krwi,  nieinwazyjnym sposobem będzie można zbadać saturację we krwi, zmierzyć ciśnienie, a oprócz tego znajdzie się również stanowisko do pomiaru wagi ciała z analizą jej składu Testem Wellness. 

Więcej o transplantologii w najbliższym papierowym wydaniu gazety.

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz