Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 24 listopada 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Ognisko ASF u świń pod Nasielskiem

18.05.2018 19:30:00

W miejscowości Kątne (gm. Nasielsk) wykryto ognisko ASF, ale tym razem u świń w jednym z gospodarstw trzody chlewnej. Wirusa najprawdopodobniej ,,przywiózł” pośrednik, który handluje trzodą. Rolnik musiał zlikwidować całą chlewnię – 28 zwierząt.

W środę (16 maja) rano Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze otrzymał informację o dwóch padłych świniach w gospodarstwie w m. Kątne. Zwierzęta przez ostatnie trzy dni były poddane antybiotykoterapii w kierunku różycy. Leczenie okazało się nieskuteczne. Po oględzinach dwóch padłych świń lek. Maciej Wierzchoń zlecił pobranie próbek. – Z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczalem, że jest to afrykański pomór świń. Nakazałem zamknać chlewnię i wprowadziłem zakaz wywozu świń. Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy wyniki badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, które potwierdziły przypuszczenia. Tego samego dnia chlewnia została zlikwidowana, a zwierzęta zutylizowane – informuje lekarz. 


W piątek (18 maja) w gminie Nasielsk została wprowadzona czerwona strefa. Oznacza to dla rolników restrykcje polegające m.in. na zakazie przemieszczania się z trzodą. 

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz