Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 18 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Serce można, a nawet trzeba wyćwiczyć

25.05.2018 11:30:00

Co robić, aby dłużej żyć, jak uchronić się przed zawałem i udarem oraz co mają dziś do zaproponowania ciechanowscy kardiolodzy pacjentom.

Jjak chorują starsi, a jak młodsi oraz o kinie i medycynie w rozmowie z lek. Marią Balą-Dzilińską – kardiologiem, ordynatorem oddziału kardiologii w ciechanowskim szpitalu.

*Jakie serca mają ciechanowianie?
- Serdeczne, życzliwe ludziom i bardzo wrażliwe, co powoduje, że niestety jesteśmy podatni na choroby cywilizacyjne. Te nasze serca są podatne na stresy, złe powietrze, które w Ciechanowie wyjątkowo dokucza nam jesienią i zimą. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość czy choroby nerek powodują, że nasze serca wymagają okresowej kontroli i dbania o nie.
*Jak choruje serce, to choruje cały organizm?
- To jest mniej więcej tak, jak z samochodem. Jeśli popsuje się silnik, to auto nie ruszy. Jak popsuje się serce, to nie tylko gorzej nam się żyje, ale bywa też tak, że i serce może stanąć. Dla człowieka może się to skończyć bardziej tragicznie. 

*A jak Pani dba o swoje serce? Zawód lekarza jest wymagający, stresów nie brakuje, do tego nocne dyżury.


Cały wywiad we wtorkowym wydaniu Tygodnika.

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz