Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 06 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Polowania na dziki

10.01.2019 10:00:00

Masowe polowania na dziki mają pomóc w walce z groźną chorobą świń - ASF. Odbędą się one na terenie trzech województw, w tym w naszym wojewódzwie, zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem w ten sposób ma zostać stworzona "strefa buforowa" pomiędzy terenem, gdzie występuje ASF, a obszarami, gdzie tej choroby nie ma. NIektórzy eksperci są innego zdania...

Prof. Okarma w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreśla, że zmasowane polowania mogą zaszkodzić w walce z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Dziki będą rozganiane, płoszone. Resztki po wypatroszeniu zostaną w środowisku i mogą być kolejnym źródłem zakażenia, a myśliwi, którzy mieli z nimi kontakt i pojadą dalej w Polskę, też rozniosą wirusa - na butach, na autach, razem z psami myśliwskimi.

Ministerstwo planów nie zmieniło, mimo listu otwartego grupy naukowców i petycji sprzeciwiającej się polowaniom, skierowanej do premiera. Polowania odbędą się m.in. już w najbliższą sobotę, 12 stycznia. Gdzie? To łatwo sprawdzić. Koła łowieckie mają bowiem obowiązek przekazania takiej informacji do urzędów gmin.

Tak np. na stronie Urzędu Gminy Ciechanów jest informacja o tym, że polowanie zbiorowe koła "Przepiórka" rozpocznie się 12 stycznia o godz. 8.00 i zakończy o godz. 15.00. Odbędzie się na terenach leśnych wsi Leśniewo Dolne, Trzcianka, Kozdroje, Szulmierz, Przybyszewo, Żmijewo Kuce, Zeńbok, Jarluty Małe i Jarluty Duże.

Zaś ze strony Urzędu Gminy Regimin dowiadujemy się, że to samo koło w tym miesiącu zaplanowało też polowania w dniach 19 stycznia i 26 stycznia. 

Szerzej na ten temat we wtorkowym TC.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz