Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 19 czerwca 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl

Ciechanów pozwał Skarb Państwa

22.03.2019 15:30:00

Ponad 6 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami to kwota, o którą upomina się Ciechanów od Skarbu Państwa. Takie właśnie dodatkowe koszty, z własnego budżetu, poniósł miejski samorząd w związku z wykonywaniem zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w latach 2008-2017.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zwraca uwagę na fakt, że miasto dokładając pieniądze do nie swoich zadań, ma tym samym ograniczaną możliwość realizacji tych własnych.

– Zasada jest prosta: jeśli samorząd realizuje zadania zlecone przez rząd to z budżetu państwa należy się dotacja w 100% finansująca te zadania. Wyraźnie mówią o tym przepisy prawa. Samorządy do zadań rządowych jednak dopłacają, bo środki finansowe przekazywane przez państwo są niewystarczające. Skoro dokładamy pieniądze z budżetu miasta, to wtedy mamy mniej pieniędzy na remonty dróg czy nowe inwestycje. Sprawa nie ma charakteru politycznego, bo w latach, w których dotacja dla miasta była zaniżona i niezgodna z przepisami prawa rządziły różne partie polityczne - argumentuje prezydent Ciechanowa.

Szerzej w najbliższym TC

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz