Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 31 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Roman Nadaj
fot. Roman Nadaj

Leśniczy tańczący nie tylko z wilkami

17.04.2019 08:00:00

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku znajduje się w gminie Lubawa. Założono go 18 lat temu. Podlega pod Nadleśnictwo w Olsztynku. Przez ten czas przewinęło się przez niego mnóstwo rannych, wymagających pilnej pomocy zwierząt.

Ośrodek prowadzi leśniczy Lech Serwotka, którego współpracownicy nazywają "Tańczącym z wilkami".  Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, sowy, dziki oraz jeże, ale spotkać tu można także wilka, bobra czy bielika.

Niestety spora część zwierząt jest tu przywożona niepotrzebnie. Wiele osób zabiera znalezione w lesie małe zwierzę, bo myśli że zostało ono opuszczone. Postępując tak, wyrządza mu wielką krzywdę. Matka na pewno jest gdzieś w pobliżu. Trzyma się jednak z boku. Nie chce bowiem wskazywać drapieżnikom miejsca swojego legowiska. Poza tym chce także, żeby maleństwo uczyło się samodzielności.

Przez ośrodek do tej pory przewinęło się m.in. 6 wilków. Nie wszystkie po wyleczeniu można było wypuścić do lasu. Niektóre były w młodości karmione przez człowieka i same nie potrafią już zdobyć pożywienia. Wbrew pozorom wilk trzyma się z dala od człowieka, nawet jeśli przebywa w stadzie.

Na zdjęciu wilczyca Harda w specjalnej zagrodzie wybudowanej dla niej w lesie.

Cały, bogato ilustrowany artykuł w bieżącym wydaniu Tygodnika Ciechanowskiego.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz