Tygodnik Ciechanowski

Środa, 03 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. K. Kowalski
fot. K. Kowalski

Jakie będą tegoroczne żniwa?

04.07.2019 13:00:00

Tegoroczne żniwa prawdopodobnie zaczną się znacznie wcześniej niż w latach poprzednich.A plony, z powodu braku opadów, będą raczej niższe od średniej z ostatnich lat.

W „normlanych” latach w naszym regionie na słabszych glebach rolnicy zaczynają żniwować już około 20 lipca. Gdy zboże rośnie na ziemiach lepszych, zaczynają je sprzątać około 25 lipca. W tym roku, jeśli nie zaczną padać deszcze, wyjdą w pole nawet tydzień wcześniej.

- Jęczmień ozimy zazwyczaj kosi się na początku lipca. W tym rok jeden z moich znajomych rolników kosił go już 26 czerwca – mówi Waldemar Roman, pracujący na terenie powiatu ciechanowskiego doradca „Poświętnego” i rolnik w jednej osobie (pole ma w okolicy Glinojecka).

Zdaniem mojego rozmówcy, w tym sezonie pogoda wyjątkowo nie sprzyja rolnikom uprawiającym zboża.

- Jesień ubiegłego roku była wyjątkowo sucha. Dawno już nie było tak małej ilości opadów deszczu o tej porze roku. Potem przyszła łagodna zima z bardzo małą ilością śniegu. Ponieważ ziemia nie była zamarznięta, śnieg szybko topniał i w glebie zostawało niewiele wilgoci. A wiosną praktycznie przez dwa miesiące nie było opadów. Tak suchej wiosny nie pamiętają nawet najstarsi rolnicy – zauważa W. Roman.

Więcej w papierowym wydaniu "TC" z 9 lipca. 

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz