Tygodnik Ciechanowski

Środa, 08 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Promocja. Czym grozi brak asertywności w pracy?

04.09.2019 15:26:00

Asertywność jest ważną kompetencją miękką. To umiejętność wyznaczania granic i obrony własnych przekonań. To bardzo szerokie pojęcie, w którego zakres wchodzi także kulturalna odmowa, jeżeli wymagają tego okoliczności. Postawa asertywna w pracy pozwala uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji. Czym grozi brak zachowania asertywności w życiu zawodowym?

Zostawanie po godzinach i zabieranie pracy do domu

Jeżeli nie potrafisz odmawiać dodatkowych obowiązków, może nagromadzić się ich tyle, że nie będziesz umiał poradzić sobie z nimi. Jako odpowiedzialna osoba zrobisz wszystko, by wywiązać się ze wszystkich zobowiązań zawodowych. W efekcie tego będziesz zostawał po godzinach lub zabierał pracę do domu. Jeśli brakuje Ci asertywności, może okazać się, że pracujesz znacznie więcej niż inni, jednak za swoje zaangażowanie i przepracowane dodatkowe godziny nie dostaniesz wyższego wynagrodzenia.

Wykonywanie obowiązków za innych

Niestety są osoby, które potrafią bezbłędnie wypatrzeć współpracowników, którym brak asertywności. Tacy ludzie będą chętnie nawiązywać relacje koleżeńskie z mało asertywnymi wyłącznie po to, by przerzucać na „kolegów” swoje obowiązki. Nie pozwól, by ktoś w ten sposób Cię wykorzystywał. Tego rodzaju koleżeństwo z pewnością nie jest zdrową relacją.

Poczucie braku docenienia

Osoby, którym brakuje asertywności często nie potrafią walczyć o swoje. W pracy rzadko się zdarza, by szef sam wykazał inicjatywę i awansował kogoś lub przyznał mu podwyżkę. Jeżeli nie jesteś asertywny, zapewne nie odważysz się porozmawiać o swoich osiągnięciach zawodowych i wynagrodzeniu. W pewnym momencie pojawi się zniechęcenie wywołane zbyt niskim wynagrodzeniem i poczuciem braku doceniania Twojego zaangażowania. Jeżeli nie przełamiesz się i nie spróbujesz wynegocjować lepszych warunków pracy, zapewne w krótkim czasie zaczniesz przeglądać oferty na Pracuj.pl i rozglądać się za inną pracą, gdyż obecna przestanie Cię satysfakcjonować.

autor: Artykuł promocyjny.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz