Tygodnik Ciechanowski

Środa, 04 sierpnia 2021

Zapraszamy na nową stronę: Ciech-Press - Portal Regionalny pod adresem www.ciechpress.pl
fot. Izabela Koba
fot. Izabela Koba

Artystyczna podróż z dziedzictwem w tle. Joanna Rodowicz

01.04.2021 21:00:00

Chciała zostać rzeźbiarką, ale ukończyła Wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmowała się scenografią i wizażem, tworzyła srebrną biżuterię. Związana przez lata z Warszawą, zamieszkała na wsi w powiecie mławskim. Tu zajęła się rzeźbą, tu odnalazła w sobie pasję malarską. W artystycznej podróży towarzyszą jej w myślach jej bliscy. Skromna, emanująca ciepłem Joanna Rodowicz ocala to, co z siebie w niej pozostawili: zdolności plastyczne i wartości, jakie wyznawali. Idzie, choć z dziedzictwem w tle, własną drogą.

Jej obrazy łączą potrzebę utrwalania z potrzebą odrealnienia tego, co się chce utrwalić. Charakteryzują je intensywne barwy. Kryje się w nich sympatia autorki do ludzi i świata, zaciekawienie nim lub fascynacja. Świadczą o twórczym poszukiwaniu. Ostatnie, na których widać świat przedstawiony o nieostrych konturach, zdają się być owiane tajemnicą. (...)

Ocala to, co z siebie w niej pozostawili dziadek, rodzice, stryj i inni bliscy: zdolności plastyczne i wyznawane przez nich wartości takie jak honor, uczciwość, szczerość, wiara i patriotyzm. Choć z dziedzictwem w tle, skromna, emanująca ciepłem i życzliwością, pani Joanna odbywa artystyczną podróż własną drogą.

IK

Cały reportaż-portret w TC nr 13 z 30.03. (świąteczny)

autor: IK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz