Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 06 czerwca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Ciechanowianka kawalerem Orderu Uśmiechu

30.04.2002 10:00:00

W salonach hotelu "Mercury" w Warszawie odbyła się niecodzienna uroczystość: ciechanowianka z urodzenia i umiłowania, prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska, znana lekarz pediatra, została wyrózniona przez Kapitułę Orderu Uśmiechu.
Sala pełna była znakomitych gości z całego kraju oraz osób znanych z telewizyjnych ekranów, przybyło również liczne grono ciechanowian, przyjaciół i współpracowników pani Mossakowskiej. Prof. Bibiana Mossakowska w otoczeniu dzieci; z prawej Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu - Cezary Leżeński

Profesor w towarzystwie dzieci weszła na scenę, gdzie oczekiwała już Kapituła z Kanclerzem Cezarym Leżeńskim i prezeską Klubu Kobiet, Hanną Bakułą, która otworzyła uroczystość. Następnie odbył się zasadniczy akt ceremonii.

Wielki Kanclerz Kapituły po uroczystym odczytaniu aktu nadania Orderu i odczytaniu zasług, pasował różą Bibianę Mossakowską na Kawalera Orderu Uśmiechu.

Dzieci uroczyście dopełniły ceremoniału zaświadczając, iż pani profesor zasługuje na to wyróżnienie.
- Zadowolenie to mało, to wielka radość i wyróżnienie od dzieci, którym poświęciłam całe swoje życie. Jest to dla mnie również wielkie wzruszenie, a także utwierdzenie, że warto było poświęcać im nieprzespane noce - powiedziała Bibiana Mosakowska.

Po wypiciu obowiązkowego soku z cytryny nowo pasowany Kawaler nie stracił Uśmiechu, co jest warunkiem zasadniczym przy tej uroczystości.

Tekst i fot. ANTYGONA CHADZOPULU

Nieznane jest nazwisko chłopca, Polaka, który rzucił pomysł ustanowienia Orderu Uśmiechu. Do dzisiaj jest przestrzegane prawo, iż można otrzymać go wyłącznie na wniosek dzieci. To one opisują i oceniają dorosłych. Rolą Kapituły jest tylko sprawdzenie i zweryfikowanie czy dana petycja nie została wymuszona. Zasiadają w niej 54 osoby, w tym 15 spoza Polski. Połowa z nich to Kawalerowie Orderu Uśmiechu. Członkostwo jest dożywotnie, natomiast władze kapituły łącznie z Kanclerzem są wybierane na 5 lat.
Statut Międzynbarodowej Komisji Orderu Uśmiechu zarejestrowano w warszawskim Sądzie Wojewódzkim 16 listopada 1991r. Głosi on w preambule, że "Kapituła Orderu Uśmiechu jest stowarzyszeniem niezależnym, samorządnym, apolitycznym, którego celem jest nagradzanie ludzi służących najmłodszym, ludzi którzy swym działaniem i życiem wcielają w czyn ideę - dzieci nade wszystko".

Wśród 631 dotychczasowych laureatów 43 % stanowią nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, opiekunowie, 15% to działacze społeczni, 12 % lekarze, 9 % pisarze, 7 % twórcy z różnych dziedzin, 6 % dziennikarze, 4 % aktorzy, 4 % duchowni. Wśród Kawalerów Orderu są także wojskowi, policjanci, dyrektorzy firm i przedsiębiorstw, działacze gospodarczy, krawcowa, kowal, rolnik, stolarz, kucharka, fryzjer, woźny szkoły ...

Dzieci potrafią być wdzięczne, mają genialne pomysły by pomóc dorosłym jeszcze bardziej dojrzewać w ich dobroci i umiejętnym dzieleniu się sobą ze wszystkimi.

Na zdjęciu:
Prof. Bibiana Mossakowska w otoczeniu dzieci; z prawej Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu - Cezary Leżeński

autor: Redakcja

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz