Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 04 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Stefan Żagiel
fot. Stefan Żagiel

Archeologiczne rewelacje zmieniają historię Ciechanowa

21.08.2008 16:44:20

Marek Piotrowski, archeolog z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie mówi o rewelacji, którą przyniosły wykopaliska na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich: drewniane pozostałości mogą świadczyć o tym, że zanim powstał nad Łydynią ceglany zamek gotycki, istniał w tym miejscu co najmniej o wiek – półtora starszy gródek drewniany. Zmieniałoby to w dużym stopniu „widzenie" historii Ciechanowa, którego początki utożsamiane są jedynie z grodziskiem na Farskiej Górze.

 Kierujący wykopaliskami Zbigniew Miecznikowski ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich jest ostrożniejszy w ocenach. Przyznaje, że znaleziska, w tym drewniane pozostałości, są cenne i ciekawe, ale na ich naukowa interpretację przyjdzie czas. Odkryto drewniane pale i inne obiekty, ale czy są to fragmenty gródkowej palisady, czy np. grobli bądź innej ziemno-wodnej budowli, przesądzić dziś się nie da.


Trzeba jednak przyznać, że nawet grobla, istniejąca w czasach „przedzamkowych", musiała do czegoś prowadzić. Do czego? Najpewniej do jakiejś sadyby. Znalezisko postawiło przed badaczami nowe pytania, nowe zagadki, na które trzeba będzie poszukać jakichś odpowiedzi.


- Wykopaliska pod zamkowym dziedzińcem są związane z rewitalizacją Zamku i i są finansowane z funduszy przewidzianych na ten cel – informuje Hanna Długoszewska-Nadratowska, dyrektorka Muzeum Szlachty Mazowieckiej. - Są niejako obowiązkiem, wynikającym z inwestycji, ale jednocześnie znakomitą okazją do gruntownego zbadania tego miejsca, w którym można się było spodziewać reliktów przeszłości. Zadanie jest poważne, sami nie byliśmy w stanie go udźwignąć, dlatego zleciliśmy je Stowarzyszeniu Naukowemu Archeologów Polskich, które rzeczywiście znakomicie wywiązuje się z zadania.Na zdjęciu:
Dziedziniec zamku jest terenem badań archeologicznych, które przynoszą rewelacyjne odkryciaWięcej w numerze 34 TC z 19 sierpnia 2008 r.

autor: STEFAN ŻAGIEL

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz