Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 25 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Ewa Stangrodzka
fot. Ewa Stangrodzka

W rajdzie pamięci....

17.09.2008 17:39:28

W miniony czwartek ciechanowska młodzież wyruszyła po raz kolejny śladami walk Powstania Styczniowego 1863 r. oraz Armii Krajowej 1939 – 1945.

W rajdzie wzięło udział blisko dwustu uczestników z 8 gimnazjów i 7 szkół ponadgimnazjalnych z Ciechanowa, Ościsłowa, Gumowa, Glinojecka i Gołotczyzny. Tegoroczna trasa to Ciechanów, Gąski, Rydzewo i Sulerzyż, a następnie Ościsłowo i Chotum – łącznie około 35 kilometrów. 
Na błoniach ciechanowskiego zamku młodzież wysłuchała prelekcji wygłoszonych przez Zygmunta Blankiewicza - prezesa Światowego Związku Armii Krajowej w Ciechanowie (pomysłodawcy i twórcy tej imprezy) oraz Andrzeja Piotrowskiego, sekretarza Związku. Sygnał do wyjazdu dali prezes Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych Janusz Łoniewski oraz komandor rajdu Piotr Zając. Młodzież w asyście policji, straży pożarnej i karetki pogotowia wyruszyła na szlak. Na pierwszym przystanku, przy pomniku poświęconym żołnierzom AK w Gąskach, pan Zygmunt Blankiewicz opowiedział o Armii Krajowej. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Przy tablicy umieszczonej na dawnej szkole w Rydzewie rowerzyści wysłuchali prelekcji związanej z bitwami powstania styczniowego.
W Lesie Ościsłowskim czekał na młodzież turystyczny posiłek, a przedstawiciele poszczególnych szkół przystąpili do zmagań w konkursie wiedzy krajoznawczej i historycznej. Jury przewodniczył Jerzy Pełka. W kategorii gimnazjów pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice ciechanowskich gimnazjów: I miejsce - Milena Lewandowska z Gimnazjum nr 2, II miejsce - Agnieszka Milewska z Gimnazjum nr 1, III miejsce - Anna Czajkowska z Gimnazjum nr 4. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajął Michał Prusak z I LO, II - Krystian Kowalewski z II LO, natomiast III - Łukasz Obidziński z ZSB nr 4. Pozostali uczestnicy zajęli dalsze miejsca i wszyscy otrzymali nagrody.
Organizatorem rajdu było Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zarządu Obwodu Ciechanów. We współorganizację włączył się również Burmistrz Glinojecka. Rajd wspierała policja, straż pożarna i miejska, ciechanowski szpital, ciechanowski ZKM, Nadleśnictwo, a także logistycznie żołnierze z ciechanowskiej jednostki. Patronat honorowy objęli Prezydent Miasta i Starosta Ciechanowski, ci ostatni ufundowali również nagrody.Więcej w numerze 38 TC z 16 września 2008 r

autor: EWA STANGRODZKA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz