Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 09 kwietnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Z nadzieją na olimpijczyków: Starosta buduje boisko

26.09.2008 10:10:00

Olimpijskie dokonania północnomazowieckich lekkoatletów Tomasza Majewskiego i Piotra Małachowskiego, wychowanków tutejszych szkół i klubów, przysparzają dumy, a jednocześnie każą przyjrzeć się jak obecnie wygląda kultura fizyczna w szkołach.

Kultura fizyczna jest ważna już od przedszkoli, przez szkołę podstawową, obecnie również gimnazjum, po szkołę średnią, gdzie młody człowiek szczególnie potrzebuje sportowych zajęć, na których kształtują się sportowe upodobania i talenty. Czy mają dziś szansę kształtować się i szlifować talenty na miarę Majewskiego i Małachowskiego? Zależy to w dużej mierze od podejścia do wychowania fizycznego i zajęć sportowych pozalekcyjnych w szkołach, a także od bazy.
Postanowiliśmy się przyjrzeć, jak wygląda codzienna troska samorządów powiatów o bazę sportową w podległych im szkołach. Dlaczego akurat samorządom powiatów? Z kilku względów, przede wszystkim jednak dlatego, że budżety powiatów są wyjątkowo skromne, ze względu na niedostatek dochód własnych – w porównaniu chociażby do gmin. Szkoły średnie, które zostały przejęte przez powiaty, to głównie szkoły miejskie, zwykle dysponowały niezłą bazą sportową – w porównaniu do szkól podstawowych, zwłaszcza w gminach, w niedużych wioskach. Najlepsza baza się jednak dekapitalizuje, starzeje, przestaje wystarczać. Trzeba o nią dbać, rozwijać ją, modernizować. A nie wszyscy starostowie maja na to pomysł. Boiska przy niektórych szkołach średnich wyglądają obskurnie: piach, chwasty, popękany asfalt,  urządzenia sportowe z... ubiegłego wieku... Są jednak budujące przykłady, które pokazują nasi reporterzy.


Raport w numerze 39 TC z 23 września 2008 r.

autor: Redakcja

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz