Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 09 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. A.Melnicka
fot. A.Melnicka

Maków Maz: Dziesięć lat dobrej posługi

03.10.2008 08:00:00

W niedzielę 21 września, najmłodsza w powiecie makowskim parafia św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim uroczyście obchodziła jubileusz dziesięciolecia istnienia.

Mszę świętą, na którą licznie przybyli związani z parafią księża, przedstawiciele samorządów, starosta Zbigniew Deptuła i burmistrz Janusz Jankowski oraz zaproszeni goście celebrował ks. Aleksander Pasternakiewicz. Ten sam, który dziesięć lat temu odprawił w surowej jeszcze drewnianej kaplicy inauguracyjne nabożeństwo.
Zgromadzonych, serdecznie witał proboszcz  ks. Zbigniew Sajewski.  
Człowiek nietuzinkowy, duszpasterz jakiego można parafii pozazdrościć. „Ksiądz Orkiestra”, jak żartobliwie, ale z szacunkiem i ogromną sympatią nazywają go parafianie. A nazywają nie bez powodu, bo poza duszpasterską posługą ksiądz Sajewski prowadzi różnorodną działalność świecką, której starczyłoby dla dobrze spełniającego swoje zadania ośrodka sportu czy domu kultury.  
Wszystkich inicjatyw proboszcza nie sposób w tym skromnym materiale wymienić, warto jednak wspomnieć przynajmniej te działania, którym kibicował Tygodnik Ciechanowski i o których wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Są to ogólnopolskie turnieje piłkarskie, turnieje tenisa stołowego, festyny rodzinne, letni wypoczynek dzieci i młodzieży, koncerty i bale karnawałowe. Część dochodu z niektórych wymienionych imprez parafia przeznacza na działalność charytatywną m.in. na przygotowanie posiłków dla dzieci z ubogich rodzin.
Ogromnym powodzeniem dorosłych i młodzieży cieszą się parafialne rajdy rowerowe. W ostatnim, który odbył się 14 września  wzięło udział blisko 300 osób. Szlak wiódł  z Makowa do odległej o 10 km Czerwonki. Tam też odbył się piknik z mnóstwem atrakcji i nagród.
Przy kaplicy działa schola.  Liczy około trzydzieści dziewcząt ze szkoły podstawowej. Schola oprócz tego, że prowadzi śpiew podczas mszy i nabożeństw okresowych dla dzieci, bierze także  udział w różnych konkursach i przeglądach diecezjalnych zdobywając wysokie uznanie jurorów.
Od początku istnienia parafii działa w niej także zespół słowno - wokalno - muzyczny, który uświetnia swoimi występami nabożeństwa i wszelkie uroczystości parafialne. Zespół tworzą osoby w różnym wieku, od gimnazjalistów po studentów. Opiekunem muzycznym obydwu grup jest pan Marek Skowroński.
W ciągu dziesięciu lat swojej posługi w parafii Św. Brata Alberta ks. Zbigniew Sajewski zbudował wspólnotę, dla której kaplica jest przede wszystkim skromnym domem modlitwy, miejscem skupienia i duchowej celebry. Ale jest także miejscem popołudniowych spotkań w parafialnej świetlicy z pysznym ciastem i herbatą, do którego chętnie przychodzą całe rodziny. A dla wielu osób szczególnie starszych i samotnych jest też drugim domem. Nie napuszonym, ciepłym, przyjaznym i serdecznym.


Na zdjęciu:
Wspólna jubileuszowa fotografia  trafi do kroniki parafialnej


Więcej w numerze 40 TC z 30 września 2008 r.

autor: ALINA MELNICKA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz