Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 11 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Ciechanów: Plany modernizacji miejskiej ciepłowni

24.10.2008 09:00:00

Nadal nie wiadomo, czy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie będzie wykorzystywać ciepło pochodzące z tłoczni gazu w Lekowie, należącej do firmy EuroPolGaz.

Jak twierdzi prezes PEC Jerzy Wyrzykowski, otrzymał on w tej sprawie informację od kierownictwa firmy EuroPolGaz. Wynika z niej, że jej zarząd nadal jest zainteresowany budową i eksploatacją elektrociepłowni. Swoją decyzję uzależnia jednak od trzech spraw – wykazania opłacalności tego przedsięwzięcia, decyzji w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu przez Polskę oraz informacji na temat ilości gazu, jaki trafi do Polski w następnych latach. 


Zdaniem prezesa Wyrzykowskiego, jeśli zapadnie pozytywna decyzja, inwestycja mogłaby być realizowana w latach 2012-2015.


Opłacalność badał EuroPolGaz i uznał że przedsięwzięcie byłoby opłacalne. Tyle, że w ciągu kilku najbliższych latach wyliczenia te mogą ulec zmianie.


Plany dotyczące eksportu gazu nitką biegnącą przez Polskę na Zachód Europy też można ustalić. Fatalnie przedstawia się jednak sprawa ewentualnej decyzji o budowie drugiej nitki gazociągu. Nie tylko dlatego, że Rosja przyjęła strategię omijania terytorium Polski przy lokowaniu swoich strategicznych inwestycji dotyczących przesyłu ropy naftowej i gazu. Przykładem są plany budowy gazociągu północnego, omijącego granice naszego kraju. Gazprom, nie zważając na wysokie koszty, zdecydował się na poprowadzenie gazociągu do Niemiec po dnie Bałtyku.


Z tego powodu kierownictwo ciechanowskiej firmy przygotowuje własną koncepcję modernizacji PEC w latach 2013-2018.


 – Nowe możliwości może stworzyć zakład przetwarzania odpadów. Wytwarzałby on z odpadów komunalnych coś rodzaj brykietu, który stanowiłyby alternatywne paliwo do naszych kotłów. To jeden z wariantów, jaki bierzemy pod uwagę – wyjaśnia prezes Wyrzykowski.


Jego zdaniem w grę wchodzić może wykorzystanie także innych źródeł energii, jak np. biomasy. Pod uwagę bierze się również wytwarzanie energii skojarzonej, tj. wspólnie prądu i gazu.
Więcej w numerze 43 TC z 21 października 2008 r.

autor: ROMAN NADAJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz