Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 29 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Żołnierze na czterech łapach

26.10.2008 09:00:00

W Siłach Zbrojnych RP służy 175 psów będących zawodowymi żołnierzami, w tym kilkanaście psów specjalnych nazywanych przez żołnierzy saperami. Ale psy nie kwapią się do służby w mundurze. Wiele wakatów nie zostało zapełnionych.

Łącznie na psy-żołnierzy czeka bowiem 238 psich etatów w różnych specjalnościach: wartowniczo-obronnych i patrolowych do ochrony obiektów wojskowych. Szkolenie żołnierzy na czterech łapach odbywa się w Ośrodku Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Celestynowie, Puławach i Lubaniu Śląskim.

Werbunek psa rezerwisty odbywa się podobnie jak u młodych mężczyzn chcących wstąpić w kamasze. Psy pochodzą od właścicieli prywatnych, a ich przydatność do służby sprawdzana jest w trakcie komisyjnego zakupu.

Rasa psa nie odgrywa głównej roli, jednakże wojskowi najchętniej widzą u siebie labradory, owczarki niemieckie i kaukaskie. Psy powinny mieć ukończone 12 miesięcy, ale nie więcej niż 2 lata.

W Kazuniu Nowym w 2. Mazowieckiej Brygadzie Saperów powstał nawet specjalny psi pluton. Łącznie liczy on 16 sztuk, podzielonych na 4 sekcje. Wszystkie psy złożyły już uroczystą przysięgę. Specjalny pluton saperów, zanim jednak trafił do wojska, musiał przejść badania weterynaryjne oraz testy psychologiczne i sprawnościowe. - Potem uczą się wykrywać materiały wybuchowe zarówno w dzień, jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. Przeszukują budynki, pojazdy oraz sprawdzają potencjalnych terrorystów - mówi kpt. Paweł Kulawiak, oficer prasowy 2. Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia. Żołnierze o swoich nietypowych mniejszych kolegach wypowiadają się w samych superlatywach. - Potrafią odróżnić dziewięć rodzajów materiałów, amunicję do różnej broni. No i co ważne, psy wywąchają bombę lub materiały wybuchowe przez bardzo grube ściany, czy w samochodzie, a zapach prochu wyczuwają nawet z 200 metrów - tłumaczy jeden z przewodników. - Każdy z tych psów zdobył nasze serca i wiem, że każdy z nas chciałby mieć takiego psa sapera pod swoją opieką - dodaje.

Na pozostałe cztery psy, które uzupełnią pluton, gdy tylko przejdą trudny żołnierski dryl już czeka kilkunastu saperów ochotników.

Denzel, Ares i Ramzes to czworonożni saperzy z Kazunia, którzy 10 maja 2008 roku rozpoczęli sześciomiesięczną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. Trzy owczarki niemieckie przez ostatnich kilka miesięcy wspierają działania saperów w zakresie wykrywania ładunków wybuchowych. Ich główna rola to ochrona baz. Psy pomagają w sprawdzaniu pojazdów i ludzi na punktach kontrolnych. Dowódca sekcji przewodników psów specjalnych sierż. Paweł Paluch zapewnia, iż psy są odpowiednio przygotowane i przeszkolone. Ich przyjazd do Afganistanu poprzedzony był m.in. czteromiesięcznym szkoleniem podstawowym w Ośrodku Tresury Psów Straży Granicznej w Lubaniu Śląskim, a także w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu Nowym. Do Afganistanu trafiły wraz z III zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Na zdjęciu:
Kamienisty teren w Afganistanie kaleczy łapy

Reportaż w numerze 42 TC z 14 października 2008 r.

autor: MARTA MAIK

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • Saper_M, 2013-07-07 15:49:01
    Brak czasu ???
    Szkoda że autor nie pokusił się o dogłębne sprawdzenie tematu ... Puławy nie szkolą piesków ani przewodników już od 2003 r. No i najważniejsze.. epizod szkolenia w Ośrodku Szkolenia Psów Służbowych SG - był spowodowany brakiem bazy szkoleniowej w Celestynowie. W chwili obecnej to Celestynów szkoli psy i przewodników na potrzeby SZ RP. I tylko w Celestynowi pieski potwierdzają swoje umiejętności i otrzymują Atesty. No i jeszcze te 200 m do wyczucia zapachu prochu ... nie zauważyłem jeszcze tak dobrych psów (chyba że autor miał na myśli kilka ton prochu ) Czasami trzeba się wysilić, odrobinkę Pozdrawiam Saper_M.