Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 30 listopada 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
 • Kontekst. Z góry na Pałac Kultury

  26.11.2020 11:00:00

  No i stało się! Pałac Kultury i Nauki nie będzie już dominował w krajobrazie Warszawy. Wkrótce każdy kto będzie chciał (za stosowną opłatą) wyjedzie na Varso Tower i jeżeli się dobrze rozejrzy, to w gąszczy drapaczy chmur (a mamy ich już 23, ponad 100-metrowych budynków) zobaczy w dole mały pałacyk - dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego sprzed 65 laty.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Bitwa pod Empikiem

  15.11.2020 17:00:00

  Jeśli, szanowny czytelniku widzisz (na żywo, w telewizji, lub filmiku podesłanym od znajomego) tysiące ludzi na ulicach Warszawy - krzyczących, wymachujących flagami, w blasku i huku ognia, w czarnych kłębach dymu. Oglądasz gonitwy cywili z policją. Jeśli wszystko to dzieje się 11 listopada w Warszawie. To co to może być?

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Precz z czymś!

  04.11.2020 15:00:00

  Strajk kobiet, czyli masowe demonstracje na ulicach naszych miast przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, których jesteśmy świadkami bądź uczestnikami, są zjawiskiem tyleż zaskakującym w rozmiarach i intensywności, co również w formie, oryginalności i oprawie przekazu.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Maskoterzy i bezmaskowcy

  21.10.2020 09:30:00

  Podczas gdy w kraju szerzy się pandemia, równie szybko rośnie grono osób nie wierzących w zarazę. Trzeba walczyć na dwóch frontach: organizować opiekę zdrowotną (co udaje się tak sobie), ale również przekonywać, że COVID-19 to nie „ściema”.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Ich dzień, nasz problem

  08.10.2020 09:00:00

  W niedzielę, 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt, ustanowiono go w1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Kościół katolicki wiąże go ze wspomnieniem o św. Franciszku z Asyżu, przyjacielu i patronie „braci mniejszych”, ekologów i ekologii. Franciszek jako pierwszy wyrzekł się chęci dominacji człowieka nad przyrodą i wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Zachęcał też do takiego postępowania innych.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Norki i źli ludzie

  24.09.2020 09:30:00

  Jak ten czas nam leci...A politykom wręcz galopuje. Rząd Prawa i Sprawiedliwości (wspólnie z ugrupowaniami Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina)sprawuje władzę już 5 lat. Piątka na pięciolecie Jak ten czas nam leci...A politykom wręcz galopuje. Rząd Prawa i Sprawiedliwości (wspólnie z ugrupowaniami Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina) sprawuje władzę już 5 lat.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Godzina z ballad(yn)ą

  11.09.2020 09:45:00

  Nie zdążyły do mnie dotrzeć na czas zaproszenia na wielkie czytanie narodowe, ani z kancelarii prezydenta, ani z sekretariatu zaprzyjaźnionej biblioteki powiatowej (w poprzednich latach „zdanżały”) więc sam postanowiłem w ub.sobotę zmierzyć się z „Balladyną”, dziełem naszego wielkiego poety romantycznego Juliusza Słowackiego.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Dwa nagie topory


  01.09.2020 12:00:00

  Na polach bitwy pod Grunwaldem, co roku po żniwach, zjeżdżają się detektoryści (poszukiwacze zabytków i pamiątek ukrytych pod ziemią posługujący się wykrywaczami metalu) z Polski i zagranicy. Poszukują tam zgubionych, porzuconych bądź wytrąconych z rąk mieczy, toporów oraz innego uzbrojenia i wyposażenia uczestników bitwy w 1410 roku.

  Czytaj dalej