Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 20 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
 • Kontekst. Godzina z ballad(yn)ą

  11.09.2020 09:45:00

  Nie zdążyły do mnie dotrzeć na czas zaproszenia na wielkie czytanie narodowe, ani z kancelarii prezydenta, ani z sekretariatu zaprzyjaźnionej biblioteki powiatowej (w poprzednich latach „zdanżały”) więc sam postanowiłem w ub.sobotę zmierzyć się z „Balladyną”, dziełem naszego wielkiego poety romantycznego Juliusza Słowackiego.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Dwa nagie topory


  01.09.2020 12:00:00

  Na polach bitwy pod Grunwaldem, co roku po żniwach, zjeżdżają się detektoryści (poszukiwacze zabytków i pamiątek ukrytych pod ziemią posługujący się wykrywaczami metalu) z Polski i zagranicy. Poszukują tam zgubionych, porzuconych bądź wytrąconych z rąk mieczy, toporów oraz innego uzbrojenia i wyposażenia uczestników bitwy w 1410 roku.

  Czytaj dalej

 • Książęce podziały Mazowsza

  12.08.2020 13:00:00

  W ostatnim czasie dość głośno o nowym podziale województwa mazowieckiego. Co prawda dyskusja, która się wokół tej sprawy toczy nosi charakter sporu politycznego, ale przy jej okazji nasunęło mi skojarzenie z dalekiej przeszłości, kiedy to książęta mazowieccy, kierując się różnymi pobudkami, czasami całkiem przyziemnymi, wielokrotnie dokonywali podziału ich dzielnicy, co oczywiście było zgodne z ówczesnym prawem i zwyczajami.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Duda daje...

  07.07.2020 22:00:00

  Kończąca się kampania prezydencka przebiega pod znakiem dzielenia (społeczeństwa) i rozdawania (pieniędzy). Dzieli, rządzi i rozdaje głównie urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale na szastanie pieniędzmi podatnika wspaniałomyślnie pozwala premier rządu. Jemu z kolei prawdopodobnie taki pomysł podsunął prezes partii. Dla każdego coś oczekiwanego: dla dzieci, emerytów, samorządowców, strażaków z OSP, gospodyń z KGW...Ponadto w drugiej turze wyborów Mateusz Morawiecki włączył się do kampanii Dudy osobiście, i niczym król ze starych bajek podróżuje po kraju, prawi swoim poddanym mądrości, tu i tam sypnie garść złota.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Ból po Trójce

  19.05.2020 11:00:00

  Trójka (Program 3 Polskiego Radia) to była przez lata również moja stacja. Całe pokolenie obecnych 50-latków i 60-latków (plus/minus) wychowało się na na tej stacji. Włączało się Program Trzeciego Polskiego Radia głównie dla muzyki. Ale również na spotkania z ulubionymi autorami, którzy w sposób niesztampowy, mądry, inteligentny, czasami przewrotny (cenzura PRL-u!) prowadzili swoje audycje: publicystyczne, oświatowe, kulturalne. Tworzyli reportaże i słuchowiska. A na okrasę raczyli nas rozrywką. I to taką z najwyższej półki.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Chciał nie chciał Marka J.

  20.04.2020 21:00:00

  Nikomu w tych czasach nie jest lekko, ale są ludzie w czepku urodzeni. Np. Marek Jakubiak, który z powodzeniem realizuje starą maksymę Lecha Wałęsy - „nie chcem ale muszem”.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Instrumenty historyczne

  02.03.2020 21:00:00

  Nie pobiegłem 1 marca „wilczym tropem”. Nie dlatego, żebym nie lubił biegać, a wilki uwielbiam i podziwiam. A już wilki w pełnym biegu! Ale... zostawmy to co wilcze wilkom. Nie wykorzystujmy ich do naszych ludzkich-nieludzkich spraw.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Kto się boi Grety?

  30.01.2020 11:30:00

  17- letnia szwedzka aktywistka ostrzega świat przed katastrofą klimatyczną. Krytykuje działalność człowieka, która niszczy środowisko naturalne, powoduje nadmierną emisję CO2, co prowadzi do niekorzystnych zmian.

  Czytaj dalej