Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 19 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika Ciechanowkiego" na: https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski . W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
 • Nie widziałem, ale mam swoje zdanie...

  02.10.2018 22:00:00

  To częsta „filozofia” gadających głów, czyli naszych polityków. Klasycznym przykładem jest ogólnopolska dyskusja jaka rozpętała się wokół filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Kler”. Prawicowi politycy i publicyści oraz niektórzy księża krytykują film, i oczywiście samego reżysera, za atak na Kościół katolicki (ciekawe, że jeszcze rok temu Smarzowski cieszył się wielkim uznaniem tych samych środowisk za film „Wołyń”). Krytykują, chociaż nie wiedzą co, bo filmu nie oglądali.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Gwiezdne wojny

  22.09.2018 13:31:25

  Kiedy obejrzałem „wyimaginowany” występ prezydenta Andrzeja Dudy w Leżajsku byłem przekonany, że długo nic gorsz(ącego)ego nie może nas spotkać. Ale oto szybko nastąpiło wydarzenie, które znów wstrząsnęło krajem. Doszło do starcia pomiędzy gwiazdami-celebrytkami: Kingą Rusin i Małgorzatą Majdan-Rozenek. Zagrzały się instagramy, fejsbuki i pudelki.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Taka konwencja...

  19.09.2018 20:00:00

  W ub. tygodniu na tzw. konwencjach wyborczych wszędzie tam, gdzie przemawiali przywódcy partyjni (i państwowi), słyszeliśmy cały repertuar sformułowań oryginalnych, śmiesznych i dziwnych. Przemówienia liderów w sporej części zawierały ataki na „onych”. Taka konwencja...

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Godzina „W’ Marka R.

  22.08.2018 19:00:00

  Patryk Jaki w Warszawie, Małgorzata Wassermann w Krakowie,... Marek Rutkowski w Ciechanowie.To trójka poważnych kandydatów (tej samej partii) na prezydentów trzech poważnych miast. (z określeniem "poważny" pewnie przesadziłem).

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Kogo grzeje?

  16.08.2018 14:00:00

  Tegoroczne upały dały się wszystkim we znaki, a najbardziej urzędnikom w Nowym Dworze Maz. Tamże burmistrz oraz niektórzy wójtowie z okolicznych gmin wyszli naprzeciw osłabionym słońcem podwładnym i skrócili im czas pracy (część z nich przychodziła godzinę wcześniej). Nieopatrznie „TC” zamieścił o tym informację i jakby mimochodem pochwalił pomysł („Upały wykańczają urzędników”). No i dostał za swoje!

  Czytaj dalej

 • Zbombardować Mławę, gonić bolszewika

  05.08.2018 13:00:00

  Od kilku lat w końcu sierpnia północnomazowieccy chłopi - tak jak ongiś u Adama Mickiewicza - „Co krok wstrzymują woły i podjezdki w bronie / I poglądają z trwogą ku zachodniej stronie [...]”. No dobrze, nie woły ino ciągniki, nie podjezdki tylko kombajny. Ale wstrzymują. I tak przez 10 lat. Wiadomo, że Niemcy napadną, przyjdą od strony Uniszek Zawadzkich rano 1 września. A my będziemy się bohatersko bronić. Aż tu nagle jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość na Mławę i okolice – nie będzie w tym roku wojny!

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Wylinka znad Wisły

  24.07.2018 10:26:25

  Przyznam się, że do 7 lipca 2018 roku nie za bardzo kumałem, co to jest wylinka. Teraz już wiem dokładnie, że to „część zewnętrzna powłoki ciała zwierząt zrzucana przy linieniu” (Wikipedia). Na taką zewnętrzną część o długości ok. 2 metrów ktoś natrafił nad Wisłą w okolicach Konstancina. Tereny tam dzikie, zalewowe, starorzecza, zarośla... Idealne, żeby szukać właściciela wylinki bez końca.

  Czytaj dalej

 • Kontekst.Rachunek za boćka białego

  21.07.2018 17:00:00

  Nieprawdą jest, jak chcą nam wmówić nieprzyjaźni nam brukselczycy, że Polska nie przyjmuje uchodźców. Co roku na wiosnę nasze granice przekracza ok. 50 tys. przybyszów (ok. 25 proc. światowej populacji) z Sudanu, Czadu, Ugandy. Wszystkich przyjmujemy z otwartymi skrzydłami. Zdecydowanie bardziej wolą Polskę niż Francję, Niemcy czy Danię, bo cenią naszą bioróżnorodność, środowisko i ustrój polityczny (no, może z tym ostatnim przesadziłem).

  Czytaj dalej